مدهای رنگی CMYK و RGB در کورل

مدهای رنگی CMYو RGدر کورل

خب بهتره بریم سراغ رنگ ها!
کورل دراو در رنگ آمیزی بهترین است!
چشم ما بسیار حساس است و میلیون ها رنگ را می تواند تشخیص دهد ولی برای تمام رنگ ها اسم نداریم و به این تعداد اسم هم نیازی نیست.
حالا می خاهیم راجع به مدل های رنگی صحبت کنیم:

مد رنگی CMYK

مدل رنگ CMYK به چهار رنگی گفته مي شود که از تركيب رنگ آن ها در چاپ افست استفاده مي شود.

در اين مدل كليه رنگ ها از تركيب چهار رنگ فيروزه اي يا سايان (Cyan) ارغواني يا مجنتا (Magenta) رنگ زرد يا يلو (Yellow) و رنگ سياه يا كليد (Black Or Key) كه به اختصار به آن ها CMYK گفته مي شود بوجود مي آيد. هر كدام از اين رنگ ها مي تواند داراي غلظت ۱ تا ۱۰۰ باشد.مطابق شکل زیر ابتدا در قسمت ۱ مدرنگی انتخاب می شود و در قسمت ۲ رنج غلظت رنگی بین ۰ تا ۱۰۰ تعیین می شود.

مد رنگی cmyk
مد رنگی cmyk در کورل

از تركيب اين چهار رنگ ساير رنگ ها ساخته مي شوند (صد ميليون رنگ ۱۰۰*۱۰۰*۱۰۰*۱۰۰) .

تركيب اين رنگ ها بر روي كاغذ انجام مي شود . يعني رنگ اول بر روي كاغذ چاپ مي شود و سپس رنگ دوم بر روي رنگ اول چاپ مي شود و الي آخر و چون اين رنگ ها شفاف هستند آنچه در نهايت ديده مي شود تركيب چهار رنگي است كه بر روي هم و با غلظت هاي مختلف چاپ شده اند.

توجه داشته باشيد كه در اين مدل، رنگ سفيد وجود ندارد و در واقع رنگ سفيد همان رنگ كاغذ است.يعني جايي كه هيچ رنگي وجود نداشته باشد رنگ سفيد ديده مي شود البته به شرطي كه كاغذ شما سفيد باشد.

همانطور كه مي دانيد بنا بر اصول فيزيك رنگ هاي اصلي ۳ رنگ هستند اما چرا در اين مدل چهار رنگ وجود دارد؟ به صورت تئوريك اگر سه رنگ اصلي با غلظت كامل با هم تركيب شوند بايد رنگ مشكي بوجود آيد اما در عمل چنين نيست و از تركيب سه رنگ اصلي (C,M,Y) رنگ كبود يا بادمجاني بوجود مي آيد، براي اينكه اين مشكل بر طرف شود رنگ چهارم كه همان مشكي است به سه رنگ اصلي اضافه مي شود.

مد رنگی RGB

مد یا رنگ‌بندی RGB از حروف اول سه رنگ Red (قرمز)، Green (سبز)، Blue (آبی) برگرفته شده است. مد RGB بیشتر در نمایشگرها و رایانه‌هایی با صفحه نمایش‌های LCD، LED یا CRT استفاده می‌شود؛ یعنی در مواقعی که لازم نیست تصویر یا طراحی ما بر روی کاغذ یا به صورت فیزیکی چاپ شود. به طور کلی انواع رنگ‌های مختلفی که ما می‌شناسیم در حقیقت از ترکیب چند رنگ اصلی با نسبت‌های متفاوت به دست می‌آیند، ولی در رایانه‌ها، تلویزیون‌ها و سایر نمایشگرهای الکترونیکی رنگ‌های مختلف با مد RGB و از ترکیب سه رنگ قرمز، سبز و آبی ساخته می‌شوند. برای ساخت این رنگ‌ها برخلاف حالت CMYK، دیگر نیازی نیست رنگ‌ها به صورت فیزیکی با هم مخلوط شوند، بلکه توسط نمایشگرها ساخته شده و در مقابل چشم ببیننده نمایش داده می‌شوند، بنابراین این امکان وجود دارد که میلیون‌ها رنگ با تفاوت‌های جزئی نسبت به هم ساخته شوند.

در این مد رنگ مي تواند از ۱ تا ۲۵۵ غلظت داشته باشد (حدوداً ۱۶ ميليون رنگ ۲۵۵*۲۵۵*۲۵۵). اگر اين عدد را با صد ميليون رنگ در مدل CMYK مقايسه كنيم به نظر مي رسد كه مدل رنگ CMYk داراي تعداد رنگ بيشتري است اما در عمل چنين نيست و بسياري از رنگ هايي كه در مدل RGB وجود دارد و در مانيتور ديده مي شود در مدل CMYK وجود ندارد! علت اين امر تكراري بودن بسياري از رنگ ها در ۱۰۰ ميليون رنگِ مدل CMYK است. بنابراين در اكثر مواقع اگر عكسي با مد رنگ RGB را به مدل رنگ CMYK تبديل كنيم متوجه مي شويم كه از شفافيت و زيبايي عكس كاسته مي شود. هميشه فراچشم داشته باشيد كه حتي اگر فايل را در مدل رنگ CMYK طراحي كرده باشيد باز هم رنگ چاپي كار شما با آنچه در مانيتور مي بينيد متفاوت خواهد بود چون اساساً سيستم مانيتور بر مبناي RGB است و توان نمايش دقيق CMYK را ندارد. 

مطابق شکل زیر ابتدا در قسمت ۱ مدرنگی انتخاب می شود و در قسمت ۲ رنج غلظت رنگی بین ۰ تا ۲۵۵ تعیین می شود.

مد رنگی RGB
مد رنگی RGB در کورل

تفاوت مد های رنگی  CMYو RGB

شاید تجربه کرده باشید که وقتی فایلی برای چاپ به چاپخانه‌ سپرده شده، طرح چاپ شده از نظر رنگی با آنچه شما در صفحه رایانه خود دیده‌اید کمی تفاوت داشته است. این تفاوت به دلیل اشتباه چاپخانه یا کیفیت پایین چاپ آن به وجود نیامده است. دلیل اصلی این مسئله تفاوت سبک یا مد رنگی است که رایانه شما برای نمایش رنگ‌ها بر روی صفحه نمایش و همچنین چاپخانه برای ساخت رنگ‌ها جهت چاپ بر روی کاغذ استفاده می‌کند. 
رایانه شما برای ساخت رنگ‌های مختلفی که در تصاویر وجود دارند سه رنگ قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) را با هم ترکیب می‌کند تا هزاران هزار رنگ متنوع را تولید کند که این روش را مُد رنگی RGB می‌نامند. اما در چاپگرها و به طور کلی در صنعت چاپ از روش دیگری برای تولید رنگ‌های مختلف استفاده می‌شود که طی آن هر رنگی از ترکیب چهار رنگی اصلی آبی (Cyan)، قرمز (Magenta)، زرد (Yellow) و مشکی (Black) ساخته می‌شود. به دلیل محدودیت‌های فیزیکی در ترکیب کردن رنگ‌ها و در نسبت ترکیب، تعداد رنگ‌‌های حاصل از مُد CMYK کمتر از رنگ‌‌های حاصل از مُد RGB است و به همین دلیل برخی رنگ‌‌هایی را که در تصاویر طراحی شده بر اساس مُد RGB وجود دارند نمی توان به طور کاملا دقیق در چاپ مبتنی بر مُد CMYK ایجاد کرد و به همین خاطر است که امکان دارد آنچه از فایل تصویری خود بر صفحۀ رایانه دیده‌اید با آنچه در عمل چاپ شده است تفاوت‌‌هایی داشته باشد.

 

تفاوت cmyk و rgb
تفاوت cmyk و rgb

با توجه به شکل بالا هر دو رنگ در مد های رنگی مختلف یکی هستند ولی به صورت های مختلف نمایش داده میشوند.

رنگ های RGB شفاف تر و پر نور تر هستند و رنگ های CMYK تیره تر و بدون نور هستند و در واقع کدر تر می شوند.

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد باید دقت داشته باشید که طرح ارسالی شما با فرمت یا مُد رنگی CMYK طراحی شده باشد تا رنگ‌‌های موجود در آن تا حد ممکن قابلیت اجرا در چاپ را داشته باشند. اگر شما فایل خود را بر اساس مُد RGB طراحی کرده باشید ممکن است فایل چاپ شده از نظر رنگی تا حدی با آنچه در صفحه نمایشگر خود دیده‌اید تفاوت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 11 =